سو استفاده عاطفی
زندگی و سلامت

این افراد از شما سو استفاده عاطفی می‌کنند و بدخواه شما هستند؛ از آنها دوری کنید!

شناخت افرادی که نسبت به دیگران بد خواهی دارند کار آسان و راحتی نیست. اینکه بتوانید در یک رابطه به بد خواه بودن یا نبودن طرف مقابلتان پی ببرید نیز مسئله ای است که نیاز به زمان دارد. افرادی که از دیگران سوء استفاده می کنند و سعی می کنند را به راحتی نمی توان تشخیص داد.

فردی که از دیگران سو استفاده عاطفی می کند همیشه به راحتی قابل شناسایی و تشخیص نیست. اگر شما در یک رابطه به سر می برید شاید به راحتی نتوانید بدخواه بودن طرف مقابلتان را متوجه شوید و در حقیقت می توان گفت در اولین برخورد متوجه این رفتار نخواهید شد.

افرادی که از سوء استفاده از دیگران لذت می برند و این صفت جزئی از خصلت هایشان شده است می توانند بسیاری از رفتار های مثبت مانند مهربانی را به خوبی نقش بازی کنند. این افراد بسیار زیرکانه می دانند که چگونه برخی از صفات اخلاقی خود را از دیگران پنهان کنند.

این افراد معمولا رفتارهای مشابهی دارند که می توان با دقت و تفکر به آن ها پی برد. در حقیقت اگر متوجه این رفتارها شدید، قبل از آن که رابطه شما بدتر شود و یا از بین برود شما آن را پیدا کنید و راه حلی مناسب برایش در نظر بگیرید.

این بار در نت نوشت شما را با رفتارهایی که از افراد سوء استفاده گر و سودجو سر می زند آشنا می سازیم.

 سوء استفاده از برخی افراد

سوء استفاده کنندگان از همه افراد و اطرافیان خود سوء استفاده نخواهند کرد. این افراد قربانیان خود را انتخاب می کنند. این افراد  وقتی در جمع خانواده و دوستان خود هستند هیچ گاه از اطرافیان خود سوء استفاده نخواهند کرد و رفتاری صحیح به کار می بندند. حتی مراقب هستند که شخص دیگری از آن ها  و خانواده شان سوء استفاده نکند.

اما زمانی که با غریبه ها هستند راحت تر و بیشتر این عمل را انجام می دهند و درحقیقت می توان گفت که برای آن ها دل نمی سوزانند و راحت بد خواهی می کنند.

زمان برای بد خواهی

سو استفاده عاطفی

بسیاری از افراد که در ارتباط با یک فرد بد خواه قرار می گیرند، مدت ها در این موقعیت باقی می مانند.

از آن جایی که روابط بالا و پایین بسیاری دارد افراد بدخواه نیز۴۰٪  از زمان خود را به بد خواهی و سو استفاده عاطفی از دیگران می گذرانند و تمامی زمانی که در رابطه هستند را صرف این عمل نخواهند کرد.

با این حال که شاید نیمی از زمان رابطه به این حالت بگذرد باز هم این رابطه را می توان یک رابطه خطرناک بر شمرد.

کنترل دیگران

سوء استفاده کنندگان معمولا به دنبال کنترل دیگران هستند. آن ها نیاز دارند که از آن چه که می هراسند به خوبی مراقبت کنند.

در هر موقعیت و شرایط یک رابطه به خوبی می توان متوجه مسئله کنترل از طرف مقابل شوید. برای مثال این افراد هنگام رانندگی، انتخاب لباس، انتخاب رستوران خط مشی کنترلی خود را حاکم می کنند. در حقیقت این افراد در زندگی مشترک پرچم قرمز خود را بالا می برند.

عجول در روابط

بسیاری از افرادی که در یک رابطه خشونت آمیز بوده اند، زمانی که متوجه می شوند تحت سو استفاده عاطفی دیگران قرار گرفته اند به خوبی این مسئله را درک می کنند. چرا که بیشتر افراد سوء استفاده کننده همانند یک گرد باد تند و خشن می باشند.

زمانی که یک قربانی جدید برای سو استفاده عاطفی پیدا می کنند به سرعت عمل می کنند و رفتاری عجولانه دارند. این افراد شروع به  کنترل طرف مقابل می کنند و سریعا نیز رابطه را خراب خواهند کرد.

وابستگی

فردی که از دیگران سو استفاده عاطفی می کند در حقیقت یک قدرت کاذب است. به خوبی فرد قربانی را به خود وابسته می کند.

فرد قربانی بسیاری از روابط خود را از دست خواهد داد و در روابط با دوستان و اعضای خانواده اش دچار انحطاط می شود تا جایی که دیگر هیچ کس را در زندگی ش نداشته باشد. در حقیقت این انزوا زیر نظر فرد سوء استفاده کننده صورت گرفته است. هر کاری می کند تا قربانی روابطش را از دست بدهد و به آن شخص احساس وابستگی عمیق پیدا کند.

این افراد کنترل کاملی بر روی قربانی خود دارند و به خوبی می دانند که چگونه آن را وابسته سازند.

در حالی که با این رفتارها و اعمال مواجه شدید و در روابط خود این گونه افراد را شناسایی کردید حتما در رابطه تان تجدید نظر داشته باشید و اجازه ندهید که فرد سوء استفاده کننده در خصلت های شما تغییراتی از جمله وابستگی ایجاد کند.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − دو =

برو بالا