رضا قاسمی متولد ۱۳۲۸
ادبیات ایران

همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها نوشته ی رضا قاسمی؛”آدم به همسرش وفادار میماند چون خودش این طور میخواهد.”

“همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها” نام رمانی مشهور از “رضا قاسمی”، داستان نویس و نمایشنامه نویس ایرانی است. این رمان اولین بار در ایران در سال ۱۳۸۰ به چاپ رسید و برنده بهترین رمان اول سال ۱۳۸۰ جایزه “هوشنگ گلشیری” و بهترین رمان سال ۱۳۸۰ منتقدین مطبوعات شد. از آثار دیگر رضا قاسمی می شود از “وردی که بره‌ها می‌خوانند” و “چاه بابل” نام برد.

“همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها” نام رمانی مشهور از “رضا قاسمی”، داستان نویس و نمایشنامه نویس ایرانی است. این رمان اولین بار در ایران در سال ۱۳۸۰ به چاپ رسید و برنده بهترین رمان اول سال ۱۳۸۰ جایزه “هوشنگ گلشیری” و بهترین رمان سال ۱۳۸۰ منتقدین مطبوعات شد. از آثار دیگر رضا قاسمی می شود از “وردی که بره‌ها می‌خوانند” و “چاه بابل” نام برد.

همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها

رمان “همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها” ماجرای زندگی مردی به نام “یدالله” است که در طبقه ششم ساختمانی در فرانسه زندگی می کند. روایت در این رمان اول شخص است. او زندگی خود را از ساختمانی روایت می کند که تعدادی ایرانی های مهاجر و چند فرانسوی در آن زندگی می کنند. آرامش وضعیت موجود از زمانی به هم می خورد که فردی به ساختمان می آید و خود را “پیامبر” توصیف می کند.

آرامش طبقه ی ششم به کلی از بین می رود و همه چیز دستخوش تغییر می شود. شاید بتوان رمان “همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها” را به نوعی از ژانر “ادبیات مهاجرت” به حساب آورد زیرا موضوع مهاجرت و پدیده های اجتماعی و روانی حاصل از آن در کتاب مطرح شده اند. کسی که مهاجرت کرده است ناگزیر به تغییراتی است که اغلب کنار آمدن با آن ها برای او سخت او دشوار است.

روایت کتاب نیز روایتی “غیر خطی” است که عنصر زمان در آن بهم می ریزد و واقعیت و خیال در آن بهم آمیخته می شود.

“همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها” شاید روایتگر بحران های روزگار مدرن است که بشر با آن ها مدام در چالش است. شخصیت های داستان هر کدام از یک نوع پیچیدگی روانی و یا حتی اختلال رنج می برند. اما مخاطب علی رغم دانستن اینکه آن ها شخصیت هایی به اصلاح “مسئله دار” هستند به راحتی با آن ها ارتباط برقرار می کند و شاید مدام یاد خود و انسان های اطراف خود بیفتد.

هر کدام از شخصیت ها گمان می کنند که خودشان بهتر و بیشتر از دیگران می دانند و این فقط خودشان هستند که درست فکر و عمل می کنند. شاید این پدیده ای است که ما هر روز در جامعه با آن مواجه می شویم. “یدالله” شخصیت اصلی داستان، در چهارده سالگی سایه ی خود را از دست داده است. این اتفاقی عجیب است اما احتمالا مخاطب آن را باور می کند و می پذیرد زیرا زبان داستان از ابتدا جوری آغاز می شود که هر اتفاق مالیخولیایی را برای مخاطب ممکن می سازد.

راوی داستان به‌ نوعی روشنفکری است که، از محیط زندگی‌ اش ترد شده و دلیل این ترد شدن و تبعید او از ایران به فرانسه، ترس‌های او از خانواده و رفتارهای نامناسب پدرش با او بوده است، اما به دلیل داشتن مشکلات درونی و روانی، در فرانسه هم مشکلاتی برای او به وجود می‌آید. او هرگز نتوانسته که با تغییرات و وضعیت زندگی در فرانسه خود را مطابقت دهد و همین عامل باعث شده است که او دچار نوعی اختلال شود.

شاید یکی از نکته های جالب “همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها” این باشد که مخاطب وقایع را فقط از دید راوی نمی بیند. در این رمان علی رغم اینکه داستان از زبان یک شخص بیان می شود، مخاطب صدای دیگر شخصیت ها را نیز می شنود و با دیدگاه آن ها آشنا می شود و این اتفاق از تک صدایی شدن رمان کاسته است.

“یدالله” شخصیت اصلی داستان مدام در حال خودویرانگری است. او مدام همه چیز را زیر سوال می برد و به آن ها مشکوک می شود. شاید این شخصیت از بیماری سوظن رنج می برد. در نهایت باید گفت مسئله انسان ها در همنوایی بیشتر چگونگی ارتباط و روابط انسانی در جامعه او عنصری از هم متلاشی شده است.

رمان “همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها” توسط انتشارات نیلوفر در ایران منتشر شده است.

همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها نویسنده رضا قاسمی - نشر نیلوفر

همنوایی شبانه ارکستر چوب‌ها نویسنده رضا قاسمی – نشر نیلوفر

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. حسین فرجی راد

  حسین فرجی راد

  ۸ آذر ۱۳۹۶ at ۱۳:۲۶

  1+

  دم شما گرم؛ این رمان از آثار عالی معاصر ایران هست، و واقعا خوب… نوع نگاهی که در این رمان نشان داده می شود برای شخص من خاص، ویژه و در نویسندگان ایرانی جدید بود.
  ممنون.

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

برو بالا