دایناسور
علمی

خطای دایناسور موجود در موزه تاریخ طبیعی لندن؛ موضوعی که چارلی ۱۰ ساله پی به آن برد!

این کودک به گفته مادرش دارای سندرم اسپرگر است. بنابراین زمانی که چیزی را دوست داشته باشد سعی میکند همه چیز آن را بفهمد. او اخیرا از موزه تاریخ طبیعی بریتانیا دیدن کرد و دانش دایناسورشناسی موزه‌داران را به چالش کشید.

چارلی ۱۰ ساله علاقه زیادی به دانش دیرینه‌شناسی دارد. به گفته مادرش او دارای سندرم اسپرگر است. بنابراین زمانی که چیزی را دوست داشته باشد سعی میکند همه چیز آن را بفهمد. او اخیرا از موزه تاریخ طبیعی بریتانیا دیدن کرد و دانش دایناسورشناسی موزه‌داران را به چالش کشید.

چارلی در اوایل این ماه طی رویدادی خاص  – که یک مهمانی شبانه از سوی موزه‌ها در این روزهاست – به همراه خانواده خود از موزه لندن دیدن میکند. این موقعیت به چارلی فرصتی داد تا با دقت و علاقه وصف‌ناپذیری برچسبهایی که بر روی دیوارهای موزه چسبانده شده را بخواند و زمانی که او نشانه‌های اوویرپتور – Oviraptor یک دایناسور گیاه‌خوار مربوط به دوره کرتاسه پسین متعلق به ۷۵ میلیون سال پیش – را مطالعه میکند متوجه خطای کارکنان موزه میشود.

یک تصویر بر روی برچسب راهنما اندازه مورد انتظار این دایناسور در مقایسه با انسان را نشان میداد که در واقعیت مشخصه‌های دایناسور دیگری تحت عنوان Protoceratops – دایناسوری در حد و اندازه یک گوسفند – را بیان میکرد. چارلی ۱۰ ساله این موضوع را به مادرش گفت، او در ابتدا اهمیت نداد و شکاکانه به این موضوع نگاه کرد. بعدها در گفتگوی با شبکه BBC مادر چارلی عنوان کرد «وقتی چارلی این موضوع را به ما گفت، ما به او گفتیم، بسیار خب، ما میدانیم اطلاعات تو در این زمینه خوب است ولی اینجا یک موزه تاریخ طبیعی است».

دایناسور

با این حال، خانواده این کودک ۱۰ ساله وقتی این موضوع را به مسئولین موزه اعلام کردند، پس از بررسی لازم توسط تیم نمایشگاه و دیرینه‌شناس علوم زمین، مدیران ناچار شدند اشتباه خود را بپذیرند. روز سه‌شنبه موزه به صورت رسمی از چارلی برای کمک به آموزش علمی تشکر کرد. برای مقایسه میتوانید تصویر واقعی که بایستی به جای آن تصویر اشتباه قرار میگرفت را ببینید.

دایناسور

شاید با دیدن این تصاویر فکر کنید که این دو دایناسور به صورت واضحی با هم تفاوت دارند، شاید چنین باشد ولی احتمالا نمیتوانید آنها را همانند چارلی همراه با نام ذکر کنید. موزه، اشتباه صورت گرفته را ناشی از مرمت چندین باره آن منطقه عنوان کرد.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 4 =

برو بالا